Sitemap.xml – mapa Twojej strony krok po kroku

sitemap.xml - mapa strony | jakubpaszkowski.pl

SiteMap XML to prodtokuł, którego używamy do tworzenia mapy strony w formie pliku XML. Można więc powiedzieć, że jest to dokument, który zawiera bardzo szczegółowe informacje na temat wszystkich podstron naszej witryny. Przy odpowiednim „manipulowaniu” sitemap’ą xml możemy wskazać robotom indeksującym stronę, które elementy serwisu są dla nas dla niego bardziej istotne. Mapę witryny możemy wydzielić dla treści, ale też dla grafik, wideo czy wiadomości. Po co jednak tworzyć mapę witryny? Zapraszam do lektury.

Jak wygląda sitemap.xml?

przykładowa sitemap-xml | jakubpaszkowski.pl

Jak widać na powyższym obrazku jest to stosunkowo prosty protokół w którym wskazujemy kilka istotnych rzeczy za pomocą znaczników. Choć na początku może wydawać się to skomplikowane to w momencie kiedy zrozumiemy, który znacznik za co odpowiada będzie to naprawdę proste.

 • <url></url> – znacznik ten oznacza każdą nową podstronę w naszej mapie
 • <loc></loc> – znacznik określający adres url danej podstrony serwisu
 • <lastmod></lastmod> – to znacznik, który odpowiada za datę ostatniej dokonanej modyfikacji
 • <changefreq></changefreq> – określa nam jak często strona jest modyfikowana i może on przyjmować jedną z 7 wartości [always, hourly, daily, weekly, monthly, yearly, never]
 • <priority></priority> – jest znacznikiem, który pozwala nam modyfikować rangę danej podstrony względem robotów indeksujących. Może on przyjmować wartość od 0.0 do 1.0 – wartością domyślnie stosowaną jest 0.5. Warto więc manipulować tym priorytetem.

Jak utworzyć sitemap xml?

Mamy tutaj trzy możliwości. Pierwsza z nich to mozolne – ale skuteczne pisanie kodu wiersz po wierszu i dodawanie kolejnych adresów i znaczników (osoby płynnie posługujące się narzędziem Excel zrobią to z pewnością szybciej przy pomocy dostępnych funkcji) lub skorzystanie z jednego z wielu narzędzi do tworzenia mapy witryny. Trzecim rozwiązaniem dla osób posiadających strony na WordPress’ie jest wykorzystanie wtyczki odpowiadającej za ten element.

wtyczka generująca sitemap-xml | jakubpaszkowski.pl

Jak sprawdzić wygenerowaną mapę witryny?

Nic bardziej prostszego Google udostępnił za darmo narzędzie do testowania mapy witryny w Search Console. Wystarczy wczytać tam mapę i po chwili dostajemy informację czy nasza mapa została wygenerowana poprawnie.

Jak wgrać sitemap.xml?

Udostępnić mapę witryny można na dwa sposób. Pierwszy z nich to udostępnienie mapy witrny przez dodanie jej do pliku robots.txt. Drugi sposób to przesłanie jej bezpośrednio przez Google Search Console. Następnie wystarczy wpisać adres strony z dopiskiem sitemap.xml na końcu. [https://przykład.pl/sitemap.xml]

O czym należy pamiętać?

 • Mapę witryny najlepiej utworzyć w formacie xml,
 • Zakoduj plik w standardzie UTF-8
 • Pamiętaj, że plik nie może przekraczać 50 MB po dekompresacji,
 • Plik nie może zawierać więcej niż 50 000 adresów URL – jeżeli twoja witryna posiada więcej adresów utwórz kilka plików i podziel je w rozsądny sposób,
 • Stosuj kompletne i dokładne adresy URL,
 • Podaj kanoniczne adresu URL dla każdej wersji językowej stosując adnotacje hreflang – jeżeli Twój serwis takowe posiada

Czy muszę mieć mapę strony?

Oczywiście, że nie musisz. Tak samo jak nie musisz prowadzić działań SEO, PPC czy innych z zakresu promocji. Jednak utworzenie sitemap.xml przyśpiesza indeksację strony i wskazuje priorytetowe wartości które się na niej znajdują, a tym samym wspomaga pozycjonowanie serwisu.