Mikroformaty – czym są i jak je stosować

mikroformaty - co to jest | jakubpaszkowski.pl

Mikroformaty znane również jako mikrodane, rich snippets czy dane strukturalne. Mają one bardzo mocną korelację z robotami indeksującymi. W momencie gdy nasza strona opatrzona jest w odpowiednie wskaźniki roboty płynniej i lepiej interpretują dane na niej zawarte. Jest to bardzo istotny punkt podczas tworzenia strony oraz jako element re-optymalizacji serwisu – również tej samodzielnej. Prawidłowo wdrożone dane strukturalne pozwolą nam wyróżnić się na tle konkurencji w SERP’ach wyszukiwarki Google. Mikroformaty ułatwiają również życie użytkownikom naszej strony – są one elementem audytu UX.

Jakie mikroformaty powinienem wdrożyć na swojej stronie?

Zarówno na stronach firm usługowych jak i tych zajmujących się sprzedażą za pomocą e-commerce należy wdrożyć te najpopularniejsze mikrodane, które jak wspomniałem wcześniej uatrakcyjnią wygląd w SERP’ach i ułatwią użytkownikom wykonywanie określonych czynności. Możemy je podzielić na kilka grup:

Dane kontaktowe:

 • Geolokalizacja na adres firmy – pozwoli robotowie czytać te dane jako fizyczny adres, a nie ciąg znaków,
 • Dodanie mapy iFrame – wspomaga pozycjonowanie lokalne, oraz pozwala użytkownikom na wyznaczenie trasy dojazdu,
 • Klikalny numer telefonu – umożliwia wykonanie telefonu poprzez kliknięcie w numer bez konieczności jego kopiowania,
 • Klikalny adres e-mail – umożliwia wysłanie maila poprzez kliknięcie w jego adres, bez konieczności kopiowania,

Produkty i usługi:

 • Produkty/Usługi – umożliwienie oceniania produktu i dodawania opinii. Ponadto w wynikach wyszukiwania wyświetlać się będzie produkt wraz z oceną, ceną i informacją czy jest dostępny w magazynie.

Blog / Aktualności:

 • Artykuły – dodanie mikroformatów do artykułów pozwoli użytkownikom dodawać opinie i oceniać artykuł. Wskażemy za jego pomocą również autora tekstu oraz datę utworzenia. Ponadto możemy umożliwić użytkownikowi udostępnienie wpisu w Social Mediach, a dodatkowo uatrakcyjni wygląd w SERP’ach.

A Ty wdrożyłeś mikroformaty na swojej stronie?

10 komentarzy

 1. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

 2. Regarded as a buy the sony the search engines tv box?I am specialist buying one today pertaining to downstairs. It is the sony one considering the built in blu ray(need a new blu ray downstairs at any rate.

 3. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

 4. Zamiast szukać podziałów lepiej się jednoczyć, łątwiej wielką bandą po trudnej drodze kroczyć, zmowa milczenia u nas nic się nie zmienia, wszystkim dorbym blogom życzymy powodzenia cyt. Firma

 5. Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

Leave a Reply