Zmiany w Google Grafika – co się zmieniło?

legalna grafika z google

Google Grafika – Istotna zmiana dla poszukiwaczy obrazów

W połowie lutego Google wprowadził zmiany w swojej wyszukiwarce grafiki, zmiana ta jest ukłonem głównie w kierunku artystów gdyż zabezpiecza ich ilustracje przed niechcianym rozpowszechnianiem (kradzieżą).

pierwsza zmiana w google grafika 2018

Jeszcze na początku lutego wpisując w pasek wyszukiwarki Google Grafika dowolnej frazy pojawiały nam się w wynikach ilustracje wysokiej jakości. Ponadto mieliśmy możliwość kliknięcie ikony „pokaż obraz” – powodowało to wyświetlenie grafiki w lepszej rozdzielczości, która nadawała się do dalszego użytku. Taką grafikę można taż było pobrać w bardzo prosty sposób. Teraz jednak wiele się zmieniło a z paska opcji zniknęły również inne przyciski.

druga zmiana w google grafika 2018

W miejscu dawnych „button’ów” widzimy teraz „strona” oraz „udostępnij”. Kliknięcie w ilustracje bądź dedykowany przycisk zostaniemy przeniesieni do serwisu z którego pochodzi. Dopiero w tym miejscu wyświetli nam się pełna rozdzielczość obrazka.

Jest to swego rodzaju ukłon w stronę właścicieli ilustracji. Ponieważ publikując ją w dowolnym miejscu musimy oznaczyć jej źródło, które w tym momencie jest nam już bardzo dobrze znane, dlatego nie przejdzie podawanie jako źródło „internet” czy „google”.

Darmowa grafika z Google w 3 krokach

zmiany w google grafika 2018

Istnieje jednak jeden prosty sposób by zwiększyć szansę, że grafika której szukamy nie jest objęta prawami autorskimi. Możemy zrobić to w 3 prostych krokach.

Gdy jesteśmy już w wyszukiwarce grafiki klikamy odpowiednio na:

 

„Narzędzia”

\/

„Prawa do użytkowania” 

\/

„Oznaczone do ponownego wykorzystania w celach niekomercyjnych z modyfikacją”

 

Wtedy jak widać na zapytanie „jakupaszkowski.pl” nie wyświetla się żadna grafika. Łatwo więc wydedukować, że grafiki umieszczone na mojej stronie objęte są w pełni prawami autorskimi.

 

Udanego poszukiwania darmowych grafik nieobjętych prawami autorskimi!